Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Çok GÜzel (381)
Güzel (93)
Fena Değil (58)
Kötü (39)
Çok Kötü (123)

Online
Şuanda Sitemizde 10 Kişi Online

 

SOSYAL VE EKONOMİK DURUM

     Çandarlı yarımada şeklinde üç tarafı denizle çevrili uzun bir sahil şeridine sahiptir. Yeşiliyle mavisiyle görülmeye değer bir beldedir. Beldemiz tarıma ve turizme dayalı bir yapıya sahiptir. Beldenin % 60'ı çiftçilikle uğraşan halkın dışında Otelcilik, ev pansiyonculuğu gibi turizm sektöründe de son zamanlarda artış görülmektedir. Bakırçay Havzasında verimli topraklarımızın bulunması ve Akdeniz ikliminin olumlu etkileri sayesinde polikültür tarım yapılmaktadır. Bakırçay'ın suladığı Çandarlı Ovası çok verimlidir. Bu bölgede 70 türlü bitki yetiştirilir.

  

 

 

    2001 Yılında Hizmete Sunulan Pazaryeri'den Bir Görünüm

 

Tahıllar ;  Buğday, arpa, yulaf, çavdar, bakla, burçak, nohut, mercimek ve mısır en önde gelmektedir. 

Endüstri Bitkileri ;  Zeytin, pamuk, tütün, susam, ayçiçeği,soya fasulyesi.

Meyveler ; Elma, armut, kayısı, dut, ceviz, incir, üzüm, şeftali, ahlat, zerdali.

Sebzeler ; Fasulye, bamya, patates, soğan, patlıcan, biber, domates, börülce, kabak, salatalık gibi kış sebzeleri yetişmektedir.    

    Hayvancılık Çandarlı'da pek gelişmemiştir. Çiftçi ailesi başına 2 adet büyük hayvan düşmektedir. Çandarlı Beldesinde balıkçılıkla uğraşan kişi sayısı 200 dolaylarındadır. Önemli bir gelir kaynağı olmasına karşın geçimini sadece balıkçılıkla sağlayan aileler çok azdır. Balıkçılık bir yerde ek gelir kaynağı olarak düşünülmektedir.

    Çandarlı Beldesi Bakırçay'a ve Çandarlı Körfezi'ne bakan bakan sahil bandı ve arkasındaki sokaklar çarşı ve şehir merkezidir. Nüfusun yaz aylarında artması, halkın çiftçi olmasına karşın yeni yapılan pazaryeri sayesinde çarşı-pazar oldukça gelişmiştir. 

    Sahil bandında otel, pansiyon, gazino, bar, disko, çay bahçesi, kahvehane, lokanta ve yaz aylarında kurulan standlar bulunmaktadır.

  
  
 ZEYTİNCİLİK
 
     Günümüzde zeytin ve zeytinyağı daha önemsenir hale geldi. İnsan sağlığına olan katkısı açısından, ana besinler arasına girmektedir. Ham zeytinyağının E vitamini bakımından çok zengin olduğunu, muhtevasındaki aligofenollerin de yağın sindirimi sırasında damarlarda donmasını önleyerek kalp-damar sağlığını koruduğu tespit edilmiştir. Buzdolabının içinde ya da soğukta homojenize olarak donan zeytinyağı saftır. Tam donmuyorsa o yağ karışıktır. Bu sebeple soğuktan donan yağlar bozuk değildir. Hatta sevinin çünkü bu bir kalite testidir. Unutmayın. Zeytinciliğin önemsenmediği zamanlarda, zeytinliklerin tarlaya dönüştürülmesi gerilerde kaldı.
 
     Çandarlı’ da Edremit tipi yağlık zeytin ağacı çoğunlukta olup, sofra zeytinine (tirilye vs.) olan rağbet her geçen gün artmaktadır. Yağlık zeytinden seçilen sofralık zeytinde yöre halkının ihtiyacını karşılamaktadır. Çandarlı, çevresi ve Edremit’ e kadar (Ege’ nin kuzeyi) olan bölgede zeytinyağı, daha az zeytin kokulu ve ince olup, güneye indikçe (Muğla-Fethiye) yağlarının daha aromalı ve kalın kıvamlıdır.  Çandarlı zeytinyağındaki nefaset eşine az rastlanır. Zeytinyağındaki asit oranı dizem ölçüsündedir. Beldemizdeki sayfiye sakinlerinin dışında, zeytini olan ama asiti yüksek Ege yörelerinin bazıları da zeytinyağımıza rağbet etmektedir.
 
      Beldemizde biri baskı, biri kontinü olmak üzere üç tane zeytinyağı fabrikası her geçen yıl artan kapasite ile çalışmaktadır. Zeytin alanlarının artmasıyla, artan fidan talebini karşılamak için fidancılık, ürün fazlasının pazara girebilmesi için; zeytinde paketleme; zeytinyağında şişeleme tesislerinin kurma çabaları beldemizde yeni istihdam alanlarının oluşmasına vesile olacaktır.